Jakimi kolorami malować ściany, aby było modnie?

robimy remont mieszkania

Jesteśmy konserwatywni. Skoro od wielu pokoleń ściany w naszych mieszkaniach były malowane na biało, to tak będzie przez kolejne dziesięciolecia. No, ewentualnie machnie się kolorek szary, który w zasadzie jest biały, tylko na swój inny, nieszablonowy sposób. Zatem czy jest sens pisać o innych barwach? Może i jest, bo w tym roku robi się naprawdę bardzo ciekawie. Na paletę wchodzą naprawdę fajne kolory.

Jest sens i warto, chociażby z powodu jednej osoby, która czytając ten tekst, oddając się jednocześnie pogłębionej refleksji na temat przemijającej mody malowania ścian na biało, zmieni swe nastawienie. Mam jednak świadomość, że ja mogę pisać muzom, producenci dwoić i troić, a i tak znajdą się tacy, którzy walną na ścianę biały.

W ubiegłym roku Instytut Pantone (Pantone, to taka amerykańska firma, która została uznana przez wszystkich – za sprawą intensywnych działań piarowych – za wyrocznię w sprawie modnych barw) osadził na królewskim tronie kolorów Ultra Violet, czyli intensywny odcień fioletu.

farby do wnętrz

Z wyboru bardziej ucieszyli się szaleni designerzy i projektanci wizjonerzy niż zwykli ludzie, którym jednak tak nieoczywista i raczej kontrowersyjna barwa nie przypadła do gustu. W bieżącym roku amerykańscy specjaliści uznali, że królem zostanie ktoś nie tak wyrazisty i w królewskie szaty przybrali Living Coral. Jaki to kolor? Posłuchajmy, w jaki sposób odpowiedzieli na tak postawione pytanie wielcy kreatorzy słowa – oczywiście amerykańscy.

farby do wnętrz

Living Coral, afirmujący życie koral o złotym odcieniu, który energetyzuje, ożywia i ociepla otoczenie (…) w reakcji na technologię cyfrową i media społecznościowe, które coraz częściej wkradają się w nasze codzienne życie, poszukujemy autentycznych i wciągających doświadczeń, które umożliwiają nam połączenie i intymność. Living Coral, którego towarzyski, porywający i wciągający charakter zachęca do beztroskiej aktywności. Symbolizując naszą wrodzoną potrzebę optymizmu i radosnych poszukiwań, żywy koral uosabia nasze pragnienie ekspresji”.

farby do wnętrz

Znam facetów (do tego grona również skromnie się zaliczam), którzy po spojrzeniu na barwę Living Coral odpowiedzieliby na pytanie maksymalnie czterema słowami: „To taki ciemny łososiowy”.

Obok Living Coral modna również będzie zieleń butelkowa, czerwień bordo i ciepła barwa, która jest połączeniem miodu z cynamonem. Czyli jakby określiło znajome już nam grono facetów po prostu ciemny żółty.

farby do wnętrz

farby do wnętrz

farby do wnętrz

Obok zdecydowanych barw, za modne uznane zostały kolory mające zastosowanie w „chłodnych aranżacjach”. Zgaszone pastele, złamane bielą beże, szarością róże czy też ochra. Dla odważnych pozostają brązy grafit, a także czerń — w roli dodatków i kontrowersyjnych akcentów.

Fot. Dulux, Tikkurila, Beckers, Benjamin Moore

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.