Niesamowity dom ze stylowymi meblami

robimy_remont_lazienka_komoda

Z racji tego, że byłem kiedyś dziennikarzem i popisywałem do tzw. lifestylowego magazynu o architekturze, przyzwyczaiłem się do wnętrz wymuskanych, projektowanych tak, jakby architekt już od początku miał nadzieję, że owoc jego mniej lub bardziej bujnej wyobraźni znajdzie zaszczytne miejsce w jednym z kolorowych pisemek, których nikt oprócz redakcji i reklamodawców nie czyta. Jaką ulgę poczułem, kiedy zobaczyłem, że architekci też ludzie i projektując, coś, w czym się człowiek dobrze czuje.

Do domu Sylwii i Daniela trafiłem z powodów czysto zawodowych – absolutnie niezwiązanych z pisaniem, ale kiedy tylko zobaczyłem dom i to, co jest w środku, wiedziałem, że trzeba to pokazać światu. Nie z powodu jakiejś oszałamiającej oryginalności i bijących po oczach komunikatów: to jest bardzo drogie, a to cholernie drogie i pochodzi od Znanego Na Całym Świecie Designera.

Po prostu, niepozorny z zewnątrz, nieduży dom, zachwycił w środku kilkoma niebanalnymi rozwiązaniami i stylowymi meblami. Sylwia i Daniel to młodzi ludzie, którzy będąc osobami w pełni świadomymi, postanowili zamieszkać w miejscu, delikatnie mówiąc odosobnionym. Do najbliższej, większej wioski, mają kilka kilometrów, do miasteczka kilkanaście, do miasta – kilkadziesiąt. Mają również święty spokój, czyste powietrze, przepiękne widoki, własny, fajny dom. Czego nie mają? Czasami internetu i pewnie kilku innych rzeczy, ale nie wnikałem.

W zgodzie z architekturą Podlasia

Architektura wybudowanego przez parę architektów domu nawiązuje trochę do tradycyjnych podlaskich chałup, a trochę do potocznych wyobrażeń o małych dworkach szlacheckich, na szczęście bez kolumn i kolumienek przy wejściu. Białe ściany, spadzisty dach, skalnik wokół domu oraz podjazd wyłożony drobnymi kamieniami tworzą fajny klimat i dobrze komponują się z otaczającym lasem. Sam dom został wybudowany w technologi zbliżonej do domu pasywnego. Zbliżonej, bo projektanci dostosowali projekt do swoich możliwości finansowych. Zrezygnowali z ciężkich, betonowych ścian i kilku ton ocieplenia na rzecz konstrukcji typu kanadyjskiego, która ku memu zaskoczeniu, jak się później okazało, sprawdza się w klimacie Podlasia wręcz idealnie.

Dom energooszczędny nie musi być drogi

Bryła powstała na planie kwadratu. Po stronie północnej nie ma okien, są za to okapy zacieniające, aby nie dochodziło do przegrzewania pomieszczeń, duże okna oraz rekuperator. Sylwii i Danielowi zależało na tym, aby ich dom energooszczędny był tani w budowie i ekonomiczny w utrzymaniu. Koszt jego budowy (120 m2) wyniósł 100 tys. zł i – według zapewnień właścicielki – jest domem spełniającym wymagania budownictwa pasywnego. Konstrukcja domu jest drewniana.

Pomiędzy słupami ustawionymi co 60 cm znajduje się wełna mineralna, membrana, 12 cm styropianu, a wszystko to obite zostało płytą wodoodporną. Zimy na Podlasiu bywają srogie. Temperatura -20ºC w tych rejonach nikogo nie przeraża, chociaż może być nieco uciążliwa. Stąd też decyzja o tym, aby drewniana konstrukcja została posadowiona na płycie fundamentowej, w której zainstalowano ogrzewanie podłogowe z GWC. Dzięki czemu, w mroźne, srogie dni, płyta fundamentowa utrzymuje długo stabilną temperaturę w domu. Co więcej, we wnętrzu zastosowano ogrzewanie podłogowe wodne, które jest zasilane ciepłem z kominka.

W najbliższym czasie właściciele planują zainstalować panele słoneczne. Obecnie jednak ciepła woda pochodzi z brojlera. Całości dopełniają przydomowa oczyszczalnia ścieków oraz własna studnia. Dom energooszczędny Sylwii i Daniela, wbrew pozorom jest dźwiękoszczelny. We wnętrzach nie zachodzi zjawisko rezonansowego pudła. Oczywiście słychać czasami jak drewno pracuje, ale nie jest to uciążliwe. Roczny koszt ogrzewania to ok. 1500 zł, utrzymanie domu w skali miesiąca to zaś wydatek ok. 400 zł. Pasją właścicielki domu jest nadawania starym przedmiotom nowego życia. Zakupiona za niewielką sumę szafka po odnowieniu stała się niebanalnym meblem łazienkowym.

Funkcjonalność ponad formą

Układ pomieszczeń we wnętrzu jest prosty i funkcjonalny. Na dole salon, pokój, kuchnia, garderoba (jeszcze jej nie przypomina, ale już wkrótce będzie), łazienka. Na górze pokoje dla dzieci, sypialnia, łazienka. Czyli tradycyjny układ – wygodnie, funkcjonalnie, bez szaleństw i aranżacyjnych trików. Salon nie jest duży, ale optycznie został powiększony dzięki umieszczonemu nad kominkiem akwarium oraz tafli lustra.

Uwagę przyciągają stylowe meble. Sylwia ma oko do wyszukiwania mebli starych oraz zniszczonych. Kupuje je za bezcen, a potem poddaje renowacji. W centrum uwagi, zaraz po wejściu do salonu, uwagę zwraca kredens w kolorze złotym. Biała sofa usytuowana przy oknie to efekt prac tapicerskich i ręcznego przybijania 125 ozdobnych nitów. Jest jeszcze fioletowa szafka – również z odzysku i również odnowiona przez Sylwię.

Miszmasz kolorów, pozornie gryzących się ze sobą, tutaj absolutnie nie razi, natomiast na piętrze, łazienkę zdobi ogromna komoda, która ze względu na wielkość jest zarówno toaletką, jak i zabudową pod umywalkę. Prezentuje się zaskakująco. Liczne zdobienia sprawiają, że mebel jest bardzo efektowny. Ciekawym rozwiązaniem jest usytuowana w salonie kuchnia, a raczej kącik kuchenny. Chociaż i nazwa „kącik kuchenny” jest nazwą raczej umowną, bo zabudowa kuchenna biegnie przez całą szerokość ściany przeciwległej do frontowej. Unosi się jakby w powietrzu, a to dlatego, że została po prostu przytwierdzona do konstrukcji domu. Według słów Sylwii mocowanie jest tak dobre, że po kuchni można skakać, a nawet biegać. Mimo zapewnień, że nic mi się nie stanie, jednak nie zdecydowałem się na test wytrzymałości.

Uroczy dom zachwyca nie tylko oryginalnością i elegancją, ale i atmosferą stworzoną przez Sylwię i Daniela. Położony na uboczu, z dala od zgiełku. Azyl, w którym można znaleźć wytchnienie i spokój.

 

energooszczędny dom
Dom usytuowany jest w zasadzie w środku lasu, ale (i to jest niewątpliwie zaletą) zaledwie kilka kilometrów od Miasta.
Strefa wejściowa jest otwarta bezpośrednio na salon
dom ze stylowymi meblami
W salonie uwagę zwracają stylowe meble

stylowy dom

nowe życie starych mebli

odnawianie starych mebli

renowacja starych mebli

stylowy dom na podlasiu

tani dom energooszczędny

stylowe meble w domu na podlasiu

stylowe meble w domu na podlasiu

stylowe meble

 

 

1
1
1
0.8

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.