Szkło w nowoczesnych aranżacjach wnętrz

przeszklone witryny
Fot. Materiały prasowe Marbodal

Szkło, materiał jakże delikatny w swej materii, odgrywa w nowoczesnych aranżacjach wnętrz niebagatelne znaczenie. Przeszklenia, pojawiające się w formie wielkoformatowych, panoramicznych okien czy też zastępujących ściany drzwi przesuwnych to rozwiązania nie tylko wprowadzające do wnętrza światło, ale także nadające lekkości bryle budynku. Szkło to także, a może przede wszystkim materiał dekoracyjny, pozwalający na tworzenie oryginalnych, zindywidualizowanych aranżacji.

Podążając za modą wnętrza naszych mieszkań, domów zdominowane zostały przez monochromatyczne, lśniące lub matowe, ciężkie zabudowy. Z całą pewnością są funkcjonalne i ergonomiczne, i pozwalają na ukrycie wszystkiego co się da. Jednak, czy aby w dążeniu do praktyczności, nie pozbyliśmy się tych elementów, które nadawały wnętrzu charakteru, świadczyły o osobach w nich przebywających, a przede wszystkim budowały jakąś historię. Każdy nadmiar, szczególnie ten we wnętrzach, nie jest pożądany, ale czy to oznacza, że należy zrezygnować z wszelkiej dekoracyjności.

Ewa Minkowska z Minosa Design, jako architekt wnętrz doskonale wie, że każdy projekt wnętrz przede wszystkim powinien być użyteczny, praktyczny i ergonomiczny. Wie także, że powinien być piękny.

Materiałem, który jej realizacjom nadaje elegancji, jest szkło. Szkło dekoracyjne, szkło wielobarwne, rustykalne, a także to najprostsze: przezierne, przyciąga swoim pięknym wyglądem i możliwościami, jakie stwarza we wnętrzach. „Uważam, że każda przesada nie jest dobra. Ludwig Mies van der Rohe, autor słynnego powiedzenia: „mniej znaczy więcej”, stosował szkło – można powiedzieć – w racjonalny sposób, ale też niepowściągliwy. Znamy przecież jego realizacje takie, jak np. Dom Pani Farnsworth, w którym wszystkie szklane ściany odsłaniają modernistyczne wnętrza” – twierdzi projektantka.

Zobaczmy zatem, jaką rolę w projektach Minosa Design odgrywa szkło.

Szafka witrażowa w kuchni

Szafka witrażowa w kuchni… Górna wysokość umieszczenia projektowanej pod wymiar, świecącej różnymi kolorami witryny wynosi 2,70 m. Wysoko! Szafka pomieści różne przedmioty, które chcemy wyeksponować.

szafka witrażowa w kuchni
Szafka witrażowa w kuchni, styl rustykalny. Dom w Białymstoku. Proj. i realizacja: Minosa Design

Tak, jak zostało to pokazane na zdjęciu, szafka wpisana została w zabudowę kuchni, a kwadratowe podziały kolorowych, rustykalnych szkiełek, nawiązują do pięknych wypalanych ręcznie kafli, znajdujących się między szafkami a blatem.

Co czyni tę kuchnię ponadczasową? Projekt kuchni łączy w sobie szkło dekoracyjne z praktycznymi podziałami górnych fornirowanych frontów bambusowych. Całość kompozycji witryny i szafek nawiązuje kolorystyką do wyszukanych ozdobnych kafli z Pracowni Artkafle Karina Witkowska.

Szklana witryna nawiązująca do stylu art deco

Aranżacja mieszkania w zabytkowej kamienicy nie była łatwa ze względu na przechodnią i wąską kuchnię. Powstała przestrzeń, w której projektantka połączyła nowoczesność ze stylem retro, przywodzącym na myśl klimat lat 20. XX wieku.

Zapoznam Was z witrynami znajdującymi się w kuchni i salonie. W kuchni szkło przezierne pojawia się w witrynkach nadwieszonych nad prostą w formie zabudową szafek kuchennych. Górna wysokość witrynek to 2,42 m. Witrynki będą zatem praktyczne, ponieważ szklane łuki po bokach – to elementy stałe, a drzwiczki na wprost – to elementy ruchome. Witrynki będą podświetlone taśmą LED. Może będzie to światło – kolorowe…?

Interesująco prezentują się takie przeszklone szafki na tle nowoczesnej prostokreślnej zabudowy meblowej. I jednocześnie – mamy miejsce na wszystkie kieliszki. Możemy powiedzieć, że witrynki spełniają zarówno funkcję dekoracyjną, jak również – użyteczną.

szklana witryna w stylu art deco
Witrynka retro wpisana w nowoczesną zabudowę meblową. Kamienica w Warszawie. Proj. Minosa Design
szklana witryna w stylu art deco
Widok na drugą witrynkę retro oraz na salon, w którym znajduje się duża witryna. Kamienica w Warszawie. Proj. Minosa Design

We wnętrzu mieszkania w kamienicy pojawia się jeszcze jeden motyw szkła – w dużej witrynie o wysokości 335 cm, umieszczonej między salonem, a dwoma mniejszymi pokojami. Zaprojektowana witryna nawiązuje do XIX-wiecznych przeszkleń we wnętrzach kamienic. Wykonana jest z białego matowego szkła, osadzonego w profilach aluminiowych, malowanych również na kolor biały. Szkło matowe – w takiej odsłonie – prezentuje się pięknie i pokazuje szlachetny majestat oraz harmonię proporcji. W przeszkleniu tym znajdują się drzwi do dwóch pokoi. Witryna będzie również podświetlona listwami LED. Możemy sobie wyobrazić, jak ciekawy efekt daje nam takie połączenie światła i szkła. Użycie szkła matowego w tym projekcie wnętrz jest w pełni użyteczne – pozwala zachować prywatność. Szkło w tym przypadku spełnia też rolę dekoracyjną i historyczną. Witryna podkreśla czas i miejsce lokalizacji wnętrza w starej pięknej kamienicy i wpisuje się w niepowtarzalny międzywojenny styl art deco.

Witryna we wnętrzu industrialnym

Szkło ujęte w ramy ze stalowych profili doskonale komponuje się z surowym klimatem wnętrz nowoczesnych. Jednocześnie jest to element dekoracyjny, przyciągający uwagę. Podwieszana konstrukcja, ujęta w geometryczną formę sześcianu, choć wydaje się rozwiązaniem prostym, pod względem technologicznym nie jest jednak prosta w wykonaniu. Jest to także rozwiązanie dość kosztowne.

szklana witryna we wnętrzu industralnym
Szklana witryna we wnętrzu zaprojektowanym w stylu industrialnym. Proj. Minosa Design

Szklane witryny z rozmachem wkraczają na salony i do kuchni. Przeszklone fronty z powodzeniem zastępują zwarte zabudowy kuchenne, wnosząc lekkość i elegancję do wnętrz. Szkło, doskonale komponujące się z innymi materiałami, np. drewnem czy metalem, pozwala na tworzenie efektownych rozwiązań. Idealnie sprawdzi się jako element przełamujący bryłę minimalistycznej zabudowy kuchennej, ale także z powodzeniem posłuży do wykonania witryny, której fronty w całości są przeszklone. Szkło to materiał idealny, który z równym powodzeniem można wykorzystać do realizacji projektów nowoczesnych, klasycznych czy też rustykalnych.

Szklana witryna w kuchni
Fot. materiały prasowe Marbodal
przeszklone witryny
Fot. Materiały prasowe Marbodal
szklana witryna w stylu klasycznym
Fot. materiały prasowe IKEA

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.