Cicha i równa podłoga – maty pod panele laminowane

Maty podłogowe pod panle laminowane

Panele laminowane to dziś najchętniej stosowane rozwiązania do wykańczania podłóg. Są ładne, wytrzymałe i co ważne – bardzo łatwe w montażu. Decydując się na posadzkę wykonaną z paneli laminowanych warto pamiętać o rozwiązaniach zapewniających trwałość i komfort użytkowania.

Wytrzymała i funkcjonalna podłoga to nie tylko efekt wyboru odpowiednich paneli laminowanych. W tym przypadku każdy z nas, wybierając się do salonu z podłogami lub marketu budowlanego, pamięta o tym, aby sprzedawcę zapytać o klasę ścieralności. Wiadomo – im panele laminowane mają wyższą klasę tym są lepsze. Zwracamy także uwagę na wzornictwo. Ładna podłoga to gwarancja ładnego wnętrza. Zapominamy jednak o tym, że równie ważne jest to, co znajdzie się pod panelami. To właśnie dzięki odpowiednio dobranym matom podłogowym będziemy mieć podłogę równą, stabilną i cichą.

Ekologiczne maty podłogowe

Na rynku dostępne są maty piankowe i gąbka, traktowane jako materiały sztuczne oraz korek i płyty podłogowe zaliczane do materiałów naturalnych. Propozycją dla osób ceniących sobie trwałe i jednocześnie ekologiczne rozwiązania są maty pod panele z ecuranu wineo – Sound Protect. Wykonane w całości z surowców odnawialnych, nie zawierają w sobie chloru, środków zmiękczających oraz rozpuszczalników.

Komfort wynikający z ich zastosowania docenią także ci wszyscy, którzy rezygnują z montażu paneli ze względu na odgłos stawianych na ich powierzchni kroków. Wykonane z ecuranu podkłady wineo wyróżnia duży ciężar, który przekłada się na ich właściwości akustyczne. Mata o grubości 2 mm waży ok. 1,7 kg/ m2, natomiast mata o grubości 3 mm waży aż 2,8 kg/m2, dzięki czemu uciążliwe dźwięki zostają zredukowane o ok. 30% w stosunku do podłóg, pod którymi zastosowano materiały podkładowe XPS. Inaczej mówiąc: odgłosy stają się dużo przyjemniejsze dla ucha.

Warto również dodać, że maty z ecuranu idealnie nadają się do zastosowania na ogrzewanie podłogowe. Współczynnik oporu ciepła wynosi w ich przypadku tylko 0,01 (m² K)/W.

Inspiracje wzornicze na swoje podłogi znajdziecie tutaj: eleganckie podłogi

Maty o różnym przeznaczeniu

Pośród nowoczesnych, ekologicznych mat podłogowych wineo na szczególną uwagę zasługuje kilka propozycji. To mata soundProtect, o grubości 2 mm. Zalecana jest jako izolacja do redukcji pogłosów kroków w przypadku podłóg, które nie posiadają fabrycznie zintegrowanej maty podkładowej. Z kolei cicha i ekonomiczna 3-mm mata soundPROTECT PROFI pozwala na stłumienie dźwięku kroków na zewnątrz pomieszczenia o około 20 decybeli, natomiast wewnątrz o około 31%.

Mata soundPROTECT Profi SD o grubości 3 mm i 2-milimetrowa mata soundPROTECT SD, w charakterystycznym, srebrnym kolorze, zapewnia redukcję hałasu przy miękkich i twardych podłogach. Jej zaletą jest także to, że skraca czas montażu paneli. Można ją bowiem stosować na podłożach mineralnych (np. jastrych), bez potrzeby rozkładania folii paroizolacyjnej. Wystarczy skleić krawędzie maty taśmą Combi.

Ostatnia z propozycji to  innowacyjna mata, wyróżniająca się samoprzylepną górną stroną i przylegającą dolną warstwą. Takie właściwości 2-mm podkładu wineo soundSTOP sprawiają, że jest on wyjątkowo łatwy w montażu, trwały i stabilny. Zapewnia również oszczędność przy ogrzewaniu podłogowym. W przypadku maty wineo soundSTOP można stłumić dźwięk kroków na zewnątrz o około 18 dB, natomiast wewnątrz pomieszczenia aż o niemal 50 %!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.