Na co zwrócić uwagę podczas wyboru instalacji sanitarnych

ile_kosztuje_remont_mieszkania

Remont, co wiedzą wszyscy, którzy przez to przechodzili, pochłania ogromne środki. Szukając oszczędności część z remontujących uważa, że może to zrobić ograniczając koszty na instalacjach sanitarnych. A to jest duży błąd.

Na etapie planowania instalacji wodno-kanalizacyjnej (zimna oraz ciepła woda użytkowa i kanalizacja) warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych szczegółów, aby wszystko funkcjonowało przez wiele lat bez zarzutu.

Koszt odpowiedniej instalacji to na ogół raptem około 2% wartości całej inwestycji. Trudno więc uznać te kwoty za duże obciążenie. Naprawdę nie warto w tym przypadku szukać oszczędności. Wybierając materiały tańsze, nie zyskamy wiele, a później do stracenia mamy bardzo dużo – mówi Adrian Biedrzycki, przedstawiciel firmy Bolesta, dystrybutora instalacji grzewczych i sanitarnych.

Specjalista dodaje, że nie warto stosować materiałów o nieodpowiedniej jakości. Usunięcie zniszczeń spowodowanych przez ewentualne awarie może stanowić aż ok. 25% wartości inwestycji.

Rozpoczynając prace remontowo–budowlane warto zaplanować sposób rozprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Podstawą jest doprowadzenie wody do wszystkich urządzeń sanitarnych (m.in. wanny bądź kabiny prysznicowej, zlewu, umywalki, miski ustępowej bądź pralki) oraz zachowanie odpowiednich spadków przy wykonywaniu kanalizacji, aby ścieki mogły zostać odprowadzone w sposób grawitacyjny do pionów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry techniczne wybieranych materiałów, aby były one odporne na warunki, w których będą pracowały. Na rynku instalacyjnym możemy znaleźć dużą ilość producentów i systemów. Rozpoczynając od materiałów z polipropylenu łączonych poprzez zgrzewanie, przez systemy skręcane, zaciskane, z nasuwanym pierścieniem, lutowane, na klejonych kończąc. Największą zaletą rur z tworzyw sztucznych jest ich mała chropowatość oraz brak występowania korozji i kolmatacji. Oprócz zalet technicznych są one często wybierane ze względu na przystępną cenę, a także łatwość montażu.

W przypadku materiałów instalacyjnych nie ma miejsca na kompromisy. Należy postawić na jakość i sprawdzone rozwiązania. Obecnie instalacje prowadzone są w ścianie bądź w posadzce. Aby spać spokojnie musimy mieć gwarancję, że nasze materiały są najwyższej jakości – wi ekspert marki Bolesta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.