Nawilżacze i oczyszczacze powietrza w mieszkaniu

jak zrobic remont mieszkania

Fakty są takie, że jakość powietrza, którym oddychamy, jest coraz gorsza. Widać, a raczej czuć to w dużych miastach. Niestety, płacimy za to zdrowiem. Pewnym rozwiązaniem mogą się okazać oczyszczacze i nawilżacze powietrza.

Ból głowy, złe samopoczucie, choroby dróg oddechowych, alergie, nowotwory – można wymieniać bez końca – to skutki oddychania czymś, co trudno nazwać nawet powietrzem. W nierównej walce ze smogiem decydenci twierdzą, że globalne ocieplenie jest wymysłem ekoterroru, węgiel jest paliwem odnawialnym i nie ma co wymyślać głupot tylko spokojnie odetchnąć z ulgą. Tym powietrzem.

Żeby nie było tak dobrze, dołóżmy do tego fakt, iż często powietrze w mieszkaniu jest gorsze od tego na zewnątrz. Dlaczego? Przyczyny mogą być różne, na przykład ołów i formaldehyd występujący w niektórych materiałach budowlanych, stosowanie środków chemicznych czy sprzęt elektroniczny wytwarzający dodatnie jony, które przyciągają bakterie, wirusy czy zarodniki pleśni. Na jakość powietrza, którym oddychamy w mieszaniu, wpływa również niewłaściwie działająca klimatyzacja i wentylacja.

Co można zrobić, aby poprawić jakość powietrza?

Po pierwsze utrzymać wewnątrz odpowiedni poziom wilgotności. Wówczas zdecydowanie łatwiej się oddycha, a i skóra nie ulega przesuszeniu. Najlepiej, aby poziom wilgotności oscylował na poziomie 40-60%.

Zobacz również artykuł o designie

Do utrzymywania w pomieszczeniach odpowiedniej wilgotności służą specjalne urządzenia zwane nawilżaczami. Oprócz tego niektóre z nich mogą również aromatyzować lub jonizować powietrze. Dobiera się je w zależności od powierzchni pomieszczenia, idealnie sprawdzają się w okresie zimowym, kiedy kaloryfery nastawione na maksymalną moc wysuszają powietrze w mieszkaniu.

Do prawidłowej pracy nawilżacza potrzebna jest woda. W urządzeniach z filtrem wapiennym można z powodzeniem użyć zwykłej wody z kranu, ale w innych należy stosować wodę przegotowaną. Dla prawidłowej prac urządzenia istotna jest również częstotliwość czyszczenia nawilżacza oraz regularna wymiana filtrów.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia. Znajdziemy m.in. nawilżacze z grzałką, która doprowadza do wrzenia wodę, a ta w postaci pary jest uwalniana na zewnątrz. Innym rodzajem nawilżacza jest urządzenie, które, dzięki specjalnej turbinie, zasysa powietrze, oczyszcza je, nawilża i dopiero potem wypuszcza na zewnątrz jako zimną parę. Inny rodzaj nawilżacza to urządzenia wytwarzające ultradźwięki rozbijające wodę. Dzięki takiemu rozwiązaniu z nawilżacza na zewnątrz wydobywa się mgiełka.

Oczyszczacze powietrza

Nawilżacz może być wyposażony w dodatkowe funkcje jak oczyszczanie powietrza, ale dostępne są również same oczyszczacze. Są to urządzenia wyposażone w filtr z aktywnym węglem. Powietrze zasysane do środka poddawane jest filtracji i oczyszczone wydobywa się na zewnątrz.

Oczyszczacze zatrzymują kurz, alergeny, zarodniki pleśni i grzybów, a także bakterie oraz wirusy. Dzięki oczyszczaczom powietrze będzie również wolne od pyłków, sierści zwierząt, dymu – także tytoniowego. Niektóre dostępne na rynku urządzenia mogą być wyposażone w dyfuzor olejków, jonizator oraz specjalną w powłokę dezynfekującą. Ogranicza ona rozwój drobnoustrojów na filtrach.

Fot: Stadler Form, Air Naturel

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.