Płytki ceramiczne w aranżacji pokoju dziennego

Płytki ceramiczne wiodą prym w aranżacjach kuchni, łazienki, korytarza czy balkonu. A jednak widziane w salonie nadal wydają się rozwiązaniem dość nietypowym. Niesłusznie. Podpowiadamy, kiedy płytki ceramiczne w pokoju dziennym będą najlepszym wyborem.

Współczesny salon to już nie tylko miejsce do którego zapraszamy przyjaciół. Dziś to uniwersalna przestrzeń do życia, która często łączy w sobie różne, niejednokrotnie sprzeczne ze sobą funkcje – sypialni, bawialni, jadalni czy kuchni (gdy pokój dzienny połączony jest z aneksem kuchennym). Wtedy ważną kwestią jest właściwy wybór przede wszystkim materiałów wykończeniowych, które posłużą nam przez lata.

płytki_ ceramiczne_w_Salonie

Trwałe płytki ceramiczne w salonie

Kiedy zależy nam na funkcjonalności delikatny parkiet, szybko ulegająca zabrudzeniu wykładzina, panele czy zwykła farba ścienna mogą nie zdać egzaminu. Najlepiej sprawdzi się materiał do zadań specjalnych, czyli płytki ceramiczne. Kojarzone z czymś delikatnym są tak trwałe, niskonasiąkliwe, odporne na zarysowania i ścieranie. Bez uszczerbku zniosą przesuwanie lub rozkładanie mebli, dziecięce zabawy i rozlane herbaty.

Spełnią marzenia zarówno entuzjastów stylu industrialnego, jak i eklektycznego. Błędnie kojarzone ze sterylnymi wnętrzami, będą wybawieniem dla marzących o przytulnym dużym pokoju, dzięki szerokiej ofercie wzorów kafli, ale także ich struktury i wykończenia.

Płytki ceramiczne to również dobre rozwiązanie gdy zależy nam na spójnej estetyce mieszkania i płynnym przejściu pomiędzy salonem i aneksem kuchennym lub tarasem czy balkonem. Jednolita podłoga wygląda nie tylko bardzo elegancko, ale również optycznie powiększa pomieszczenie – dodaje Monika Weber, ekspert salonu wyposażenia wnętrz GRESTON.

Sielski klimat dla alergika

Popularne dziś kafelki pełniły początkowo wyłącznie funkcję dekoracyjną. Z czasem materiał zaczęto je doceniać jako materiał wyjątkowo praktyczny. W ten sposób szybko trafiły do łazienek, kuchni, a później również salonów. To ostatnie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdziło się w przypadku domów zamieszkałych przez alergików lub czworonogi.

płytki_ cearmiczne_w_Salonie

Płytki ceramiczne to materiał wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości. Ich gładka powierzchnia utrudnia osadzanie się zanieczyszczeń i alergenów. Zwłaszcza jeśli zminimalizujemy wielkość łączących je fug, wybierając płytki rektyfikowane i układając je niemal jedna przy drugiej, pozostawiając np. jedynie ok. dwumilimetrowe przerwy wypełnione spoiną. Warto przemyśleć też wybór płytek wielkoformatowych, które w sposób naturalny ograniczą liczbę spoin, a dodatkowo pozwolą uzyskać efekt jednolitej powierzchni, optycznie powiększając przestrzeń.

płytki_ ceramiczne_w_Salonie

Kafle to także materiał świetnie sprawdzający się w przypadku ogrzewania podłogowego. Dla alergików jest to o tyle istotne, że ciepło rozchodzi się wówczas przez promieniowanie, a nie konwekcję (unoszenie). W ten sposób jest ono swobodnie emitowane i powoli przenika przez powietrze, nie powodując jego intensywnego ruchu, a tym samym unoszenia drażniących alergików pyłków. Dzięki płytkom ceramicznym, nawet jeśli w domu są zwierzęta lub alergicy, możemy stworzyć efekt przytulnych, materiałowych wykończeń. Dobrym pomysłem są wówczas płytki do złudzenia przypominjące wygląd i fakturę tkaniny.

Elegancja i luksus

Nawet jeśli nasz salon ma niewielki metraż często chcielibyśmy, aby wyglądał naprawdę gustownie. Elegancki parkiet ułożony w jodełkę, kamienna podłoga lub marmurowe ściany pięknie odbijające światło robią wrażenie. Ale wykorzystanie naturalnych materiałów to mimo wszystko nadal rozwiązania stosunkowo kosztowne, kłopotliwe w montażu i wymagające nieustannej konserwacji.

płytki_ ceramiczne_w_Salonie

Przeczytaj również: Zabawa formatem – płytki układane w jodełkę

Nie musimy jednak rezygnować z marzeń o iście reprezentacyjnym salonie, jeśli wybierzemy płytki ceramiczne idealnie odwzorowujące dowolny materiał. Nowoczesna technologia sprawia, że dostępne na rynku kafle z powodzeniem imitują nie tylko fakturę tkanin, ale również strukturę i ciepłe wybarwienie drewna lub subtelne użyłowienie kamienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.