Czy można zdjąć grzejnik w mieszkaniu?

jak usunąć kaloryfer z mieszkania

W pomieszczeniach jest mi wciąż gorąco. Po prostu tak mam. Gdybym tylko mógł otworzyłbym okna i zdjął wszystkie kaloryfery w mieszkaniu. Może zostawiłbym jeden, na wszelki wypadek, gdyby kiedyś temperatura za oknem spadłaby do minus czterdziestu. Ale to tylko marzenia. Bo zdjąć kaloryfera nie można. Nawet demontaż kaloryfera w mieszkaniu nie jest możliwy.

jak usunąć grzejnik z mieszkania
Fot: Zehnder

Dlaczego? Ano dlatego, że jest to niezgodne z prawem – usunięcie grzejnika wpływa negatywnie na bilans cieplny całego budynku. A tłumacząc bardziej łopatologicznie:

Ściągam grzejnik ze ściany, bo mi jest za ciepło. W związku z tym, że w moim mieszkaniu nie ma kaloryfera i jest zimno (czyli tak, jak lubię), a w mieszkaniu moich sąsiadów jest grzejnik i jest ciepło (tak jak oni lubią), to, to ciepło przenika przez ściany i pośrednio grzeje moje mieszkanie.

Ja jestem wkurzony, bo w moim mieszkaniu jest mi za gorąco (przypominam, że lubię zimno), sąsiedzi również są wkurzeni, bo ogrzewają nie dość, że swoje to jeszcze moje mieszkanie i muszą za to płacić. Jeśli się uprę, mogę zdemontować grzejnik nikogo nie pytając. Ale muszę wówczas liczyć się z konsekwencjami. Nie tylko prawnymi, ale również finansowymi. Spółdzielnia lub wspólnota, po prostu mogą mi kazać z powrotem zamontować kaloryfer. Mogą również zażądać abym pokrył koszty ekspertyz technicznych. Albo zwrócił kasę, którą moi sąsiedzi wydali na ogrzewanie mego mieszkania, mimo że tego nie chciałem.

Przeczytaj również o odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim

Spółdzielnia lub wspólnota może jednak wyjątkowo wyrazić zgodę na demontaż kaloryfera, pod warunkiem, że zapotrzebowanie na wymaganą moc grzewczą mieszkania po demontażu grzejnika nie ulegnie zmianie. To oznacza, że np. w kuchni nie będzie kaloryfera, za to w salonie będą aż dwa. I to duże.

A co z wymianą grzejnika? I w tym przypadku konieczna jest zgoda wspólnoty lub spółdzielni. Wydanie pozytywnej opinii musi zostać poprzedzone dokładnymi obliczeniami, po to, aby nowy kaloryfer spełniał wszystkie wymagania techniczne takie jak np. moc oraz nie zakłócał pracy systemu całego systemu grzewczego.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.