Remont kuchni – ile to kosztuje?

remont kuchni robimy remont kuchni

Remont kuchni potrafi dać w kość. To trudne zadanie nie tylko dla właściciela mieszkania, ale i wykonawców. Ilość spraw do ogarnięcia jest po prostu duża i trzeba dokładnie się do tego przygotować.

Jak? Po prostu ułożyć odpowiedni plan działania. Zanim jednak opracujemy strategię przetrwania, warto odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań. Znając odpowiedzi, unikniemy węża w kieszeni oraz zadbamy o swoje zdrowie psychiczne. Znaczy się, przeżyjemy remont kuchni i będziemy w pełni władz umysłowych cieszyć się z nowego, błyszczącego pomieszczenia.

Od czego zacząć remont kuchni?

Od kasy. Odpowiedź na pytanie, jakim budżetem dysponujemy, rozświetli nam drogę dalszych rozważań. A wiedząc, ile środków włożymy w czarną otchłań prac remontowych, przystępujemy z iskrą w oku do szczegółowego planowania – co zmieniamy, za ile i kto to będzie robił. Równolegle z powyższym, rzecz jasna wyczerpującym zajęciem, warto udać się na nie mniej wyczerpujące poszukiwanie idealnego projektu naszej wymarzonej kuchni. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Miejsc, gdzie przebywają projekty, jest bez liku.

remont_kuchniGdzie wybrać projekt kuchni?

W pierwszej kolejności oczywiście odpalamy internet. Wiele stron oferuje gotowe projekty kuchni. Nic tylko wybrać, kupić i załatwione. Możemy również skorzystać z prostego programu do samodzielnego projektowania. Niezła zabawa, ale jeśli zależy nam na czasie i kasie, to lepiej dać sobie spokój z wirtualnym urządzeniem kuchni.

Powyższe rozwiązania, chociaż na pierwszy rzut oka zachwycają prostotą, to mają jedną, moim zdaniem, poważną wadę. Tak naprawdę nie widzimy, co kupujemy. Lepiej jednak dotknąć, zobaczyć, poczuć. Kompleksowe projekty wraz z aranżacją wnętrza oferują oczywiście architekci. Kto ma odpowiedni budżet – to klasa biznes, więc czemu nie. W klasie ekonomicznej uznanie zyskują usługi oferowane przez hipermarkety budowlane.

Umowa z wykonawcą – jak powinna być skonstruowana

Jak i gdzie szukać wykonawcy?

To kluczowy element odpowiadający za sukces całego przedsięwzięcia. Fajnie, jeśli kogoś znamy, kto zna kogoś, kto remontuje i robi kuchnie. I w dodatku jest sprawdzony. Niestety, to nie jest takie proste. Wszyscy znamy mrożące krew w żyłach historie o niesolidnych wykonawcach czy też o fachowcach przekonanych o swoich wybitnych umiejętnościach i liczących za swoje usługi miliony monet. Gdzieś w tym tłumie są również solidni wykonawcy, ale niestety odpowiedź na pytanie, jak ich znaleźć jest arcytrudna. Po prostu trzeba szukać, szukać i jeszcze raz szukać. Powodzenia.

Więcej informacji o tym jak znaleźć fachowca przeczytaj tutaj:

Instalacje: elektryczna i wodno-kanalizacyjna

remont_kuchniJeśli budżet się spina, warto zaplanować wymianę instalacji elektrycznej z zastosowanie okablowania miedzianego. Dlaczego? Bo kiedyś, z powodów ekonomicznych, w użyciu były przewody aluminiowe, o niewielkim przekroju, dwużyłowe. Współcześnie stosuje się nieco grubsze przewody, ale mimo wszystko aluminium jest gorszym przewodnikiem prądu i w porównaniu do miedzi po prostu szybciej się starzeje. A ile to będzie kosztowało? To zależy m.in. od rozmieszczenia punktów czy też ilości godzin poświęconych np. na kucie ścian. Można przyjąć, że za punkt średnio zapłacimy ok. 69 zł. Droższa i to dużo jest wymiana punktu wodno-kanalizacyjnego. Z portfela trzeba wyciągnąć średnio dwie setki.

Ile kosztować będą ściany i podłogi

Przechodzimy do ścian i podłóg. Jeśli zdecydujemy się na płytki na podłodze, to trzeba skuć stare i ułożyć nowe. Koszty? Mniej więcej ponad dwadzieścia złotych za metr kwadratowy. Do kosztu zakupu płytek i ich ułożenia (od 20 zł do stu paru za metr za materiał plus od 30 do 80 zł za ułożenie) dorzucamy jeszcze ze skarbonki bez dna kasę na materiały: klej, fuga, preparat gruntujący. A co z płytkami na ścianach? Przy remoncie ekonomicznym ściany malujemy tylko farbą. Jeśli zdecydujemy się na płytki, to zazwyczaj wykłada się nimi tylko jakąś część ściany.

Przy założeniu, że zużyjemy 10 m2 płytek na ścianach, to zapłacimy za to (materiały+robocizna) ok. 1300 zł.

Ciekawym rozwiązanie, i to wcale nie droższym są panele ze szkła hartowanego. Wyglądają po prostu fajnie i taki panel robi o wiele większe wrażenie w porównaniu z płytkami. Co więcej, jest możliwość dodatkowego udekorowania panelu, np. nadrukowując jakiś obraz. Ściany w kuchni malujemy tylko, odporną na wilgoć, farbą lateksową. Jest sposób bez kucia ścian. Można nakleić nowe płytki na stare. Taka opcja dla leniwych i tym którym zależy na czasie.

Gdzie wyrzucać gruz i śmieci
Gruz i śmieci po remoncie usuwa właściciel mieszkania na własny koszt. Odpadów nie można wyrzucać do zwykłego śmietnika, a tylko i wyłącznie do specjalnego kontenera. Można go wynająć za pośrednictwem spółdzielni lub firm oferujących usługi wypożyczania kontenerów budowlanych.

Zobacz zestawienie kosztów remontu kuchni

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.