Ciepło spod podłogi

podłogowe ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu? Ludziom się chyba we łbach poprzewracało. Przecież to niemożliwe. Bo spółdzielnia nie zezwoli, bo to, bo tamto. A jednak…trzeba tylko przebrnąć przez gęste sito zezwoleń, wybrać odpowiedni system grzewczy i mamy „podłogówkę”. Co i jak zrobić, aby zainstalować sobie taki „luksus”?

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w mieszkaniu, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze – instalacja nie może być zamontowana tam, gdzie stoją ciężkie, masywne meble. I po drugie ogrzewanie podłogowe nie ma sensu, kiedy blok czy kamienica czeka cierpliwie w kolejce do termomodernizacji. W nieszczelnych budynkach ciepło ucieka bardzo łatwo i w takiej sytuacji montaż nowej instalacji grzewczej, również tej podłogowej, na pewno nie przyniesie żadnych korzyści.

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Z grubsza ogrzewanie podłogowe można podzielić na wodne i elektryczne. I tu pojawia się tradycyjne pytanie, a które jest lepsze? I tradycyjna odpowiedź: a to zależy. A od czego? Ano między innymi od warunków technicznych mieszkania. Z wodną instalacją jest ten problem, że koniecznie trzeba mieć na uwadze nośność stropów i co najważniejsze uwzględnić fakt, iż ułożenie wodnego systemu ogrzewania podłogowego wymaga, w niektórych przypadkach, podniesienia poziomu posadzki. Co przy standardowej wysokości mieszkania wynoszącej dwa pięćdziesiąt raczej nie jest korzystnym rozwiązaniem. Do rzeczy. Wodne ogrzewanie podłogowe dzielimy na dwa systemy:

  • ogrzewanie podłogowe wodne wykonywane w systemie mokrym
  • lekki system ogrzewania podłogowego bez wylewki betonowej

„Ogrzewanie mokre” jest czasochłonne i to właśnie w tym przypadku zachodzi konieczność podniesienia poziomu posadzki o kilkanaście centymetrów.\

Może zainteresuje cię artykuł o tym, jakie kolory na ścianę będę modne w tym sezonie?

Inaczej, niż w systemie lekkim, gdzie podłogę podnosi się maksymalnie o kilka centymetrów. Dlatego ten system jest rekomendowany, jako mniej kłopotliwy w montażu. Polega on na ułożeniu paneli styropianowych, gdzie górna strona pokryta jest blachą aluminiową. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania, jest również fakt, jest to, że nie obciąża nadmiernie stropu.

Obok wodnego wyróżniamy również podłogowe ogrzewanie elektryczne. Tutaj do montowania wykorzystuje się maty grzejne, kable lub folie. Elementy grzejne przykrywa się zaledwie kilkucentymetrową warstwą betonu lub bezpośrednio pod posadzką w warstwie elastycznego kleju. Do głównych zalet takiego rozwiązania należą: łatwość montażu oraz fakt, iż system nie wpływa na znacząco na podniesienie poziomu podłóg i na obciążenie stropów.

Decydując się na to rozwiązanie, jeśli nie chcemy wydać majątku na rachunki za ogrzewanie, trzeba właściwie dobrać maty grzejne w stosunku do powierzchni, zadbać o prawidłowe regulowanie poziomu temperatury oraz o właściwą cyrkulację powietrza – zatem wykluczone są ciężkie meble czy też układanie instalacji pod wanną lub brodzikiem.

Pozwolenie na instalację ogrzewania podłogowego

Instalacja centralnego ogrzewania w bloku należy do części wspólnej budynku, co sprawia, każde prace, każda ingerencja w część wspólną wymaga zgody zarządu spółdzielni, wspólnoty, dewelopera na etapie budowy, a w niektórych przypadkach zgody pozostałych mieszkańców.

W sytuacji, gdy w każdym mieszkaniu zainstalowane są podzielniki ciepła mierzące indywidualne zużycie energii, uzyskanie takiej akceptacji, przynajmniej w teorii, powinno być łatwe.

Ale kiedy mieszkańcy rozliczają się wspólnie, montaż instalacji ogrzewania podłogowego może być niemożliwy. O pozwolenie na instalację wystąpić należy do zarządcy budynku (spółdzielnia, zarząd wspólnoty). We wniosku należy sprecyzować miejsce instalacji „podłogówki”. Czy ma to być salon, czy na przykład łazienka? A może planujemy ułożenie ogrzewania w całym mieszkaniu?

Jakie materiał na posadzkę?

No dobra, mamy chętkę na „podłogówkę”, ale co położyć na podłodze? Można parkiet? A można. Panele? Można. Tak naprawdę można wszystko. Idealne będą gres, terakota, płytki kamienne. One z pewnością nie odkształcą się pod wpływem temperatury. Ponadto są odporne na ścieranie i środki czyszczące.

Na ogrzewaniu podłogowym można również ułożyć panele laminowane w systemie pływającym lub przyklejane do podłoża. Trzeba tylko pamiętać o wysezonowaniu wylewki, aby wyeliminować tzw. wilgoć szczątkową, by zapobiec naprężeniom podkładu. Do „podłogówki” odpowiednie są także panele winylowe. Imitujące wzory drewna lub kamienia stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych materiałów podłogowych.

Do tego rodzaju ogrzewania odpowiednie będą również podłogi drewniane, chociaż niektórzy „specjaliści” zdecydowanie odradzają to rozwiązanie. W tym przypadku rzeczywiście ich montażem powinien zająć się ktoś, kto nie tylko ma fachową wiedzę, ale ma duże doświadczenie w układaniu desek czy parkietu.

Fot: Purmo, Viessmann

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.