Doniczki z betonu – jak je zrobić samemu

doniczki z betonu - jak je zrobic samemu

Beton to uniwersalny materiał i co najważniejsze łatwy w obróbce. Dlatego też praca z nim nie wymaga ani dużego doświadczenia, ani precyzji. To idealny materiał dla tych wszystkich, którzy lubią własnoręcznie wykonane przedmioty, jak np. doniczki z betonu.

Własnoręcznie wykonane doniczki z betonu sprawdzą się w każdej przestrzeni. Duże idealnie nadają się na zewnątrz – do przydomowego ogrodu lub na taras. Mniejsze z powodzeniem mogą zastąpić doniczki kupowane w marketach czy sklepach ogrodniczych i stać się oryginalnym elementem nowoczesnych wnętrz.

Wykorzystanie do ich wykonania niemal każdej, znajdującej się pod ręką formy, sprawia, że doniczki mogą mieć dowolne kształty. Zależy to jedynie od naszej kreatywności i dostępnej formy. Do nadawania kształtu możemy wykorzystać zarówno opróżnione opakowania po farbach, wiaderka po klejach, kubki po jogurtach. Bardziej skomplikowane kształty będą wymagały specjalnie przygotowanych form.

Możliwość barwienia mieszkanki betonowej sprawia, że doniczki mogą być różnokolorowe. Swój urok mają także te surowe, w naturalnym kolorze betonu. Ciekawym pomysłem na stworzenie kolorowej doniczki jest pomalowanie od wewnątrz formy np. farbami ChalkPaint™, tak jak zrobiła to w prezentowanym projekcie Hester van Overbeek.

donizki z betonu - jak je zrobić samemu

 

Materiały potrzebne do prac

Zanim przystąpimy do wykonania doniczki z betonu musimy zgromadzić potrzebne materiały i przedmioty. Będziemy zatem potrzebować:

– worek mieszkanki betonowej (z marketu lub sklepu budowlanego),

– dwa naczynia, np. plastikowe opakowania po jogurcie – jedno większe i jedno mniejsze (mogą to być także plastikowa opakowani po lodach),

– rękawiczki ochronne do pracy,

– kamień, który będzie stanowił rodzaj obciążnika,

– małą łopatkę,

– pędzel do malowania.

donizki z betonu - jak je zrobić samemu

Wykonanie doniczki krok po kroku
 1. Naczynia, które posłużą nam jako formy, należy dokładnie umyć i osuszyć. Naczynia należy dobierać parami – jedno większe i jedno mniejsze.
 2. Większe pudełko, które będzie stanowiło formę zewnętrzną, malujemy od środka farbami w dowolne wzory. Najlepiej do tego rodzaju prac sprawdzą się farby z mocnymi pigmentami, wówczas nasz wzór będzie wyraźny.
 3. Do tak przygotowanego naczynia wlewamy lub za pomocą łopatki nakładamy wcześniej wykonaną płynną mieszankę betonu. Przygotowujemy ją zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu przez producenta. Płynnym betonem wypełniamy zewnętrzna formę jedynie do jej połowy.
 4. Postukajmy wypełniona formą o blat, pomoże nam to usunąć z mieszkanki bąbelki powietrza.
 5. Teraz czas na umieszczenie mniejszego naczynia. W masę delikatnie wciskamy mniejszą formę, najlepiej na środku, ale tak, aby pomiędzy dnem dużego naczynia, a dniem małego pozostało kilka centymetrów betonu – będzie to dno naszej doniczki. Szansę na powodzenie całej operacji zwiększymy, jeśli warstwa cementu, czyli dystans między formą zewnętrzną i wewnętrzną będzie miał około 1 cm.
 6. Do wewnętrznego naczynia wkładamy kamień – utrzyma je w jednej pozycji i będzie dobrze dociskał masę, kiedy ta będzie zastygać.
 7. Tak przygotowane formy i wypełnione betonem odstawiamy do wystygnięcia. Trwa to zazwyczaj dobę, choć do pełnego utwardzenia betonu potrzeba nawet kilku dni.
 8. Po wyschnięciu mieszkanki czas na wyjęcie naszych doniczek. Aby wyjąć gotowe doniczki wystarczy przewrócić pudełka do góry dnem – wysuną się z zewnętrznej warstwy. Wewnętrzne foremki trzeba delikatnie wykręcić z utwardzonego betonu.
 9. W dnie tak powstałej doniczki należy wywiercić otwory przez które będzie odpływał nadmiar wody. Najlepiej do tego celu wykorzystać wiertło do betonu.
 10. Jeśli stwierdzisz, że doniczki mają za mało koloru zawsze możesz go dodać na koniec np. pomalować brzeg – to wygląda bardzo efektownie.
 11. Odrobina lakieru po wewnętrznej stronie doniczki, w której zasadzona będzie roślinka, pomaga zatrzymać absorbowanie wody z ziemi.

doniczki z betonu - jak je zrobić samemu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.