Metamorfoza starej szafy

Metamorfoza starej szafy - szafa ombre

Wiekowe rzeczy, elementy wyposażenia wnętrz, mają swój nieodparty urok. Zachwycają wzornictwem, dziś już z rzadka spotykanym, szlachetnością materiału – większość w nich wykonana jest w drewna. Zatem zamiast pozbywania się starych szaf, sekretarzyków, komód lepiej nadać im nowego blasku. Metamorfoza starej szafy nie jest niczym trudnym.

Dostępne na rynku rozwiązania, często dedykowane osobom, które lubią zajmować się majsterkowaniem w zaciszu domowym, pozwalają na osiągnięcie naprawdę niebywałych efektów. To produkty bezpieczne w zastosowaniu, łatwe w aplikacji i oferowane w bogatej palecie kolorów. Umożliwiają realizację oryginalnych pomysłów. Połączenie naszej kreatywności z prostymi w użyciu produktami może przynieść naprawdę ciekawe rozwiązania i realizacje.

Przykładem niech będzie metaformoza starej szafy, projektu Ildiko Horvath. Do stworzenia tej niesamowitej Szafy Ombré wykorzystano farby  Chalk Paint® stworzone przez Annie Sloan. Uzyskany efekt Ombré to wynik autorskiego pomysłu Ildiko Horvath, która do aplikacji farb wykorzystała butelkę z rozpylaczem. Dzięki temu aplikacja zmieszanych ze sobą farb okazała się zdecydowanie łatwiejsza.

Materiały niezbędne do wykonania efektu Ombré

jakie produkty do odnowienia szafy

1 x 120 ml Chalk Paint™ w kolorze Duck Egg Blue
1 x 120 ml Chalk Paint™ w kolorze Louis Blue
1 x 120 ml Chalk Paint™ w kolorze Amsterdam Green
1 x 120 ml Chalk Paint™ w kolorze Pure
1 x 120 ml Chalk Paint™ w kolorze Greek Blue
1 x 120 ml Chalk Paint™ w kolorze Napoleonic Blue
3 x 120 ml wosku Chalk Paint™ (w kolorze przezroczystym, ciemnym i czarnym)
2 x pędzel Medium Chalk Paint™
1 x duży płaski pędzel Annie Sloan
1 x pędzel woskowy Small Chalk Paint™
1 x butelka z rozpylaczem

Kolejność wykonywanych prac
  1. Najpierw utwórz warstwę bazową z dwóch kolorów: Duck Egg Blue i Louis Blue. Używając różnych pędzli Medium Chalk Paint™ dla każdego koloru, rozprowadź farbę w zachodzących na siebie sekcjach, aby kolory nakładały się i mieszały podczas aplikacji.
  2. Po wyschnięciu zacznij tworzyć mieszankę ombré. Ildiko zaczęła od Amsterdam Green na górze, mniejszej sekcji Pure w środku, a następnie partii w Greek Blue. Gdy farba jest jeszcze mokra mieszamy kolory. Duży, płaski pędzel i zastosowanie techniki wtapiania,  pozwala za uzyskanie płynnych przejść między kolorami.odnowienie starej szafy
  3. Podczas pracy rozpylaj wodę na powierzchnię. Pomaga to w mieszaniu farby i stopniowych przechodzeniu między kolorami. Woda rozrzedzi farbę, dzięki czemu będzie ona łatwiejsza w obróbce, mniej kryjąca. Oznacza to, że twój kolor bazowy zacznie prześwitywać w niektórych sekcjach, co ponownie pomoże stworzyć delikatne tonowanie.
  4. Kolejnym etapem jest stworzenie płynnego przejścia pomiędzy kolorami właściwymi. Na górze szafy kolor Greek Blue z Pure staje się częścią niezmieszanego Greek Blue. Greek Blue i Napoleonic Blue łączą się w następnej sekcji. Wreszcie u podstawy znajduje się grube pasmo intensywnego niezmieszanego koloru Napoleonic Blue.
  5. Gdy będziesz zadowolony z połączenia kolorów, odłóż pędzel. Nie przesadź, ponieważ farba może zacząć osadzać się na pędzlu i zniweczyć całą ciężką pracę! Poczekaj, aż farba całkowicie wyschnie i nałóż na nią warstwę Clear Chalk Paint™ Wax. Użyj pędzla woskowego Small Chalk Paint™ lub niestrzępiącej się szmatki, aby delikatnie wetrzeć wosk.
  6. Następnie nałóż wosk Black Chalk Paint™ na wciąż mokry wosk Clear Chalk Paint™, wciskając go w zakamarki, aby stworzyć iluzję głębi. Na koniec użyj mieszanki wosku Black Chalk Paint™ i Dark Chalk Paint™ Wax w części Napoleonic Blue, aby zintensyfikować kolor.

Metamorfoza starej szafy - szafa ombre

Teraz oddal się od mebla i podziwiaj swoje dzieło!

Zobacz także: Niesamowity dom ze stylowymi meblami

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.