Wałki do malowania ścian – rodzaje i zastosowanie

wałki-do-malowania-sciany.
Wałek do malowania – niby konstrukcja prosta jak cepa, ale pozory mogą mylić. Na półkach sklepowych dostępne są zarówno szerokie, jak i wąskie. Wykonane z materiałów syntetycznych i naturalnych. I z długim lub krótkim włosiem. Jak się nie zgubić w gąszczu wałków i wybrać najlepszy do malowania ścian?

Rzecz z pozoru trudna, tak naprawdę jest prosta. Stojąc przed wyborem wałka do malowania, w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj i wielkość ściany, oczekiwany efekt, a także jaką farbą będziemy malowali.

Przeczytaj również o odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim

Do dużych powierzchni wybieramy wałek do malowania o szerokości od 12 do 25 cm, natomiast tam, gdzie jest mało miejsca, sprawdza się mniejszy o wymiarach od 4 do 12 cm. Do sufitu im większy, tym lepszy i w dodatku niekapiący z okapnikiem. Rozwiązanie fajne, bo raz – farba nie kapie na lewo i prawo, dwa – zebraną w okapniku farbę możemy ponownie wykorzystać.

Mając odpowiedni rozmiar, warto wybrać wałek malarski pasujący do podłoża, które będzie malowane. Tutaj rządzi zasada: im powierzchnia przeznaczona do malowania gładsza, tym krótsze powinno być „włosie” wałka. W typowym mieszkaniu, z gładkimi ścianami niewymagającymi przygotowań sprawdzi się wałek welurowy, gąbkowy (5-8 mm).

Do malowania ścian, z lekko chropowatą powierzchnią posłużą sznurkowe z krótkim, cienkim włosiem (10-12 mm). Z kolei do powierzchni bardzo chropowatych (elewacje, cegła) przeznaczone są wałki futrzane i wałki sznurkowe z długim włosiem (19-30 mm).

Jaki wałek lepszy – z poszyciem z materiału syntetycznego czy naturalnego? To pierwsze stosuje się, głównie malując farbami wodorozcieńczalnymi. Do farb rozpuszczalnikowych używa się wałków z włosiem naturalnym – moherowe, welurowe, gąbkowe. Te ostatnie również do farby olejnej. Do farb akrylowych i lateksowych pasuje wałek sznurkowy z mikrofibry, wałki poliakrylowe, poliestrowe oraz poliamidowe.

Modne tapety na ścianę

W sprzedaży znajdziemy również wałki do malowania nietypowych, trudno dostępnych miejsc. Wąski wałek z długim uchwytem idealnie będzie nadawał się do malowania rur i grzejników.

Wałek do odcinania – idealnie sprawdza się przy malowaniu styku ściany z sufitem lub ściany z podłogą. Z jednej strony wałka umieszczona tarcza zabezpieczającą. Okrągły wałek do malowania narożników o średnicy od 3 do 8 cm – przeznaczony do malowania narożników wewnętrznych ścian. Wałek dekoracyjny – przeznaczony do malowania wzorów na ścianie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.